STANDING COMMITTEES – FROM JANUARY 2022

COMMUNITY SERVICES  (S80) CORPORATE SERVICES & HUMAN RESOURCES (S80)
  1. Cllr E Adams (Chairperson)
  2. Cllr C Lephoi (ANC)
  3. Cllr I Ruiter (ANC)
  4. Cllr K M Molale (ANC)
  5. Cllr E Badenhorst (DA)
  6. Cllr Pontsho Mocwana (EFF)

  1. Cllr A Boqo (Chairperson)
  2. Cllr J E Brown (ANC)
  3. Cllr YK Tau (ANC)
  4. Cllr D D Korkie (ANC)
  5. Cllr P Mocwana (EFF)
  6. Cllr M Louw (DA)

ECONOMIC DEVELOPMENT, URBAN RENEWAL & TOURISM (S80) FINANCE (S80)
  1. Cllr SM Bosman (Chairperson)
  2. Cllr I A Lekoma (ANC)
  3. Cllr CB Rammutle (ANC)
  4. Cllr I Ruiter (ANC)
  5. Cllr T Landella (EFF)
  6. Cllr G Joseph (DA)

  1. Cllr ET Matika (Chairperson)
  2.  Cllr J G Diphahe (ANC)
  3. Cllr T H Bopape (ANC)
  4. Cllr I Ruiter (ANC)
  5. Cllr K Kock (EFF)
  6. Cllr C Phiri (DA)

HUMAN SETTLEMENT SERVICES (S80) IDP, BUDGET & PM (S80)
  1. Cllr MR Nolitye (Chairperson)
  2. Cllr C Lephoi (ANC)
  3. Cllr R Kok (ANC)
  4. Cllr K V Kgadiete (ANC)
  5. Cllr M Mc Dillon (DA)
  6. Cllr P Mocwana (EFF)

  1. Cllr MF White (Chairperson)
  2. Cllr KM Molale (ANC)
  3. Cllr CB Rammutle (ANC)
  4. Cllr R Kok (ANC)
  5. Cllr K Kock (EFF)
  6. Cllr H Pieterse (DA)

INTER-GOVERNMENTAL, INTERNATIONAL RELATIONS & CUSTOMER SERIVCES (S80) MPAC  (S79)
  1. Cllr ST Engelbrecht (Chairperson)
  2. Cllr MC Aaron (ANC)
  3. Cllr C Mokwang (ANC)
  4. Cllr N R Riet (ANC)
  5. Cllr T Landella (EFF)
  6. Cllr C Whittaker (DA)


SAFETY & SECURITY  (S80) SPELUM (S79)
  1. Cllr GP Mofokeng (Chairperson)
  2. Cllr J E Brown (ANC)
  3. Cllr MC Aaron (ANC)
  4. Cllr A Gallant (ANC)
  5. Cllr L Koos (EFF)
  6. Cllr E Nieman (DA)


TRANSPORT, ROADS & STORMWATER (S80) UTILITY TRADING SERVICES (S80)
  1. Cllr P Mouers (Chairperson)
  2. Cllr KV Kgadiete (ANC)
  3. Cllr IB Wagter (ANC)
  4. Cllr J E Brown (ANC) 
  5. Cllr P Nathane (EFF)
  6. Cllr M Beyleveld (DA)

  1. Cllr J Pietersen (Chairperson) 
  2. Cllr N R Riet (ANC)
  3. Cllr C Lephoi (ANC)
  4. Cllr JG Diphahe (ANC)) 
  5. Cllr O Fourie (DA)
  6. Cllr P Mocwana (EFF)



WARD PARTICIPATORY Rules
  1. Speaker (Cllr NN Maputle) (Chairperson)
  2. Cllr DI Dioka (ANC)
  3. Cllr YK Tau (ANC)
  4. Cllr J G Diphahe (ANC)
  5. Cllr B Moses (DA)
  6. Cllr P Nathane (EFF)

  1. Cllr N Maputle (Speaker) (Chairperson)
  2. Cllr DD Korkie (ANC)
  3. Cllr A Gallant (ANC)
  4. Cllr TE Nkukane (ANC)
  5. Cllr P Mesha (EFF)
  6. Cllr O Fourie (DA)

Disciplinary committee GENERAL APPEALS COMMITTEE
     
     1.Speaker (Cllr NN Maputle) (Chairperson)
     2.   Cllr KM Molale (ANC)
     3.   Cllr SM Bosman(ANC)
     4.   Cllr I A Lekoma (ANC)
     5.   Cllr L Koos (EFF)
     6.   Cllr E Niemann (DA)

  1. Exec. Mayor (Cllr K Sonyoni) (Chairperson)
  2. Cllr KV Kgadiete(ANC)
  3. Cllr R R Loff (ACDP)
  4. Cllr F Banda (ANC)
  5. Cllr P Mocwana (EFF)
  6. Cllr E Niemann (DA)
MUNICIPAL ADVISORY COMMITTEE (MAC) (re: changes in street names)  Ad Hoc Nelson Mandela Committee

  1. Executive Mayor (Cllr NN Maputle) (Chairperson)
  2. Cllr E T Matika (ANC)
  3. Cllr MR Nolitye (ANC)
  4. Cllr SM Bosman(ANC)
  5. Cllr G P Mofokeng (ANC)
  6. CLLR P Mesha (EFF)
  7. Cllr W van Rooyen (DA) (C126/08/17)
  8. Cllr E Niemann (DA) (C126/08/17)

  1. Cllr K Sonyoni (Executive Mayor) (Chairp)
  2. Cllr NN Maputle (Speaker)
  3. Cllr M White
  4. Cllr SM Bosman
  5. Cllr GP Mofokeng
  6. Cllr J Pietersen
  7. Cllr ST Engelbrect
  8. Cllr AN Boqo
  9. Cllr T Landella (EFF)

That the Party Whips form part of the Committee as members


MAYCO 2022

Members

  1. Cllr K Sonyoni (Executive Mayor) (Chairperson) (x6269)
  2. Cllr E Adams (Community Services) (x6785)
  3. Cllr A Boqo (Corporate Services & H R) (x6786)
  4. Cllr S Bosman (Economic Development, U R & Tourism) (x6798)
  5. Cllr E Matika (Finance) (x6781)
  6. Cllr M Nolitye (Human Settlement Services) (x6792)
  7. Cllr M White (IDP, Budget & PM) (x6689)
  8. Cllr S Engelbrecht (Intergovernmental, International Relations) (x6262)
  9. Cllr G Mofokeng (Safety & Security) (x6703)
  10. Cllr P Mouers (Transport, Roads & Stormwater) (x6784)
  11. Cllr J Pietersen (Utility Trading Services) 

Invitees: 

Speaker (N N Maputle) (x6461)

Chief Whip (M White) (x6787)



AD HOC COMMITTEE: Bultfontein Road

AD HOC COMMITTEE: Nelson Mandela 

Not yet submitted.



STAKEHOLDERS

  1. NOCCI – 071 206 1895 / 053 831 1081 (West Circular Road) (Sharon@nocci.co.za)
  2. De Beers – 053 839 4111 (36 Stockdale Street)
  3. SANRAL – (Petronella Theron) ( 0834218777)
  4. SANTA and two representatives of the local structure – 053 832 2083 (SINTAKU)
  5. SPM Manager Traffic Services – 6220 (Louis Louw)
  6. SPM Manager Emergency Services - 6026
  7. Department of Public Works – 053 8385200
  8. Department of Minerals and Energy – Regional Manager 053 807 1727)

Not yet submitted.

 

FRANCIS BAARD (representatives at FBM) 

ANC (6)
Unondumiso Buda
Isaac Ruiter
Margaret Molatudi
Tebogo Bopape
Annie Gallant
John Diphahe
 
EFF (1)
Kenneth Kock
 
DA (2)
Wesley Van Rooyen
Christopher Whittaker
 
FF+(1)
Jakobus Van den Berg
 
PA (1)

Emile Adams

 

LOCAL LABOUR FORUM

Councillors

  1. Cllr (CP Corp Serv)
  2. Cllr (Chief Whip)
  3. Cllr (CP MPAC)
  4. Ald (Executive Mayor)
  5. Cllr (DA)
  6. Cllr (DA)

Officials

  1. Mr G H Akharwaray (Municipal Manager)
  2. ED: Community & Social Dev Services
  3. ED: Services & Infrastructure
  4. ED: Corporate Services
  5. ED: Strategy, Econ Dev & Planning
  6. Mr P J van der Walt (Secretary: LLF)
  7. (Head: Committee Services)
  8. (Mayor's Office)
  9. Mr H Seekoei (Employment Relations)
  10. Human Resources

 

Imatu

1.J L Samuels
2.T Dreyer

SAMWU

  1. J K Moss
  2. J Spezi
  3. M Melakeco
  4. G E Laban
  5. P T Setlhabi
  6. T G Mlonyeni
  7. D Rooibaatjie
  8. T C Ndebele
  9. G Ross
  10. L Booysen
  11. T C Moitsemang
  12. P Mogoje
  13. G Gaolehelwe
  14. K Ramzan
  15. D Japhta
  16. S Blom
  17. W Pieters
  18. E Gaanawe
  19. B F Seekoei
  20. E Molema
  21. M Hammer
  22. M Thebe (SAMWU Regional Office)

 

Political Party Whips

Political Party Whips – 2021

  • Whip of council (ANC)           Cllr M F White            
  • Whip (DA)                              Cllr
  • PA                                          Cllr E Adams
  • EFF                                         Cllr P Mocwana
  • VF+                                        Cllr K Van den Berg
  • SPSDF                                    Cllr D Pienaar

 

AUDIT & RISK MANAGEMENT COMMITTEE

(Approved: OCM: Resolution 

Members:



Invitees:

  1. Els L – Auditor-General
  2. External Auditors Ernst & Young

Officials

  1. Municipal Manager – G Akharwaray
  2. ED: Financial Services – Ms Z L Mholoko
  3. ED: Services & Infrastructure – B Dhluwayo
  4. ED: Strategy, Economic Development &  Planning Services – N Tyabashe-Kesiamang
  5. ED: Community  & Social Development Services – K Bogacwi
  6. Acting ED: Corporate Services  (R K Sebolecwe)
  7. IDP Manager
  8. Legal Advisor
  9. Policy Manager
  10. PMU Manager 
  11. Manager: Internal Audit – N Molepo
  12. S Matsie – Communications Manager
  13. Manager: Committee Services